Hakkımızda

Hakkımızda

          Türkiye’de sayısız ilan sitesi var. Hemen hepsi; sahibi, üretici, aracı, komisyoncu ayırmadan ücretsiz ilan vermenize imkân sağlıyor. Ancak en popüler olanları ki içlerinden biri bu alanda tekelleşmiştir, aracıların ve komisyoncuların sahibiymiş gibi ilan verip manipülasyon yapmalarına engel olmamaktadır. Siteleri sayısız sahte ve mükerrer ilanla doludur. Hayatları boyunca bir iki defa ev/araba alıp satmak için ilân veren insanlar bu sitelere girdiklerinde mevcut kaosu fark etmezler. Sitelerin sözde uyarılarına rağmen kimilerinin dolandırıcıların tuzağına düşmesi işten bile değildir.

Bugüne kadar sadece sahiplerinin, üreticilerin, inşaatçıların vb’nin ilan verebileceği tertemiz, dürüst bir web sitesinin olmayışı anlaşılabilir bir şey değildir. 

 “Appligenics adlı küçük bir İngiliz şirketi, yazılım yazabilen bir yazılım yarattı. Tipik bir insan günde yaklaşık dört yüz satır bilgisayar kodu yazabiliyorken, Appligenics uygulamaları aynı işi bir saniyeden daha kısa bir sürede yapabiliyor.

            Tıp ve sağlık bilgilerine ilişkin elektronik veri tabanlarında bir patlama yaşandı. Bir yıl içinde dünyada yaklaşık 100 milyon insan sağlık ve tıp bilgileri için internete giriyor ve bini aşkın tıbbi internet sitesini ziyaret ediyor. Hastalar kendi kendilerine tanı koydukça ve hekimlerle aynı bilgi dağarcığına erişebildikçe bu araçlar, doktoru mutlak çözüm sağlayıcıdan seçenekler üzerinde öneride bulunan, empati sahibi bir danışmana dönüştürüyor. Gelişmeler birçok tıbbi uygulamanın odak noktasını –rutin, analitik ve bilgiye dayalı işlerden uzaklaştırıp- empatiye, öyküsel tıbba ve bütünsel bakıma doğru yakınlaştırarak değiştiriyor. Hukuk işlerinde de benzer bir model ortaya çıkıyor. Kendini, ‘İnternet üzerinden çalışan birinci sınıf, rakipsiz boşanma hizmetleri merkezi’ olarak tanımlayan CompleteCaps.com, sadece 249 $ karşılığında boşanma davanızla ilgilenecektir.

            Avukatlar danışmanlık için saatte ortalama 180 $ alıyor. Oysa birçok internet sitesi, örneğin Lawvantage.com ve MyCounsel.com artık temel yasal formları ve diğer belgeleri 14.95 $ gibi ucuz fiyatlara sunuyor. The New York Times tarafından aktarıldığına göre, ‘Kontratlarını avukatlara birkaç bin dolar karşılığında hazırlatmak yerine’ müşteriler artık ilgili formları internet üzerinden buluyorlar ve jenerik belgeleri, parça başına birkaç yüz dolar karşılığında, gerektiği gibi biçimlendiren avukatlara götürüyorlar.’ Gazeteye göre hukuk sektörü, ‘geleneksel hizmetlere yönelik talebi azaltan ve avukatları daha düşük ücretler uygulamaya zorlayan köklü değişimlerin eşiğinde olabilir.”

             Birçok mesleğin popülerliğini yitirdiği bu anlam ve kavram çağında, artık aracılık ve komisyonculuk işlerine ihtiyaç kalmamıştır.

Bugünün dijital teknolojisiyle insanların komisyon ödemeden doğrudan birbirlerinden alış-veriş yapabilmeleri için sadece üreticilerin, sahiplerin, onların vekillerinin veya varislerinin ilan verebilecekleri ve herkesin rahatlıkla ilan bakabileceği dürüst ve tertemiz bir sistem mümkündür.

Halka dürüst hizmet verecek ve onların güvenle alış-veriş edebilecekleri, ilan verip ilan bakabilecekleri, binlerce/on binlerce lira komisyon ödemek yerine alış-verişlerini; cüz’î bir ilan ücreti ya da basit danışmanlık ücreti ile yapabilirler. Bu anlamda dogrudan.net hem web üzerinden hem de sahada müşterilerine mükemmel bir hizmet sunmaktadır.

dogrudan.net bu fikirden hareketle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek halka büyük bir hizmeti sunmanın gururunu yaşamaktadır.

            Saygılarımızla…